Španělsko a jeho počasí

Španělsko je zemí, do které se jezdí hlavně za letní dovolenou, a tak je v podstatě poměrně logické, že zde po většinu roku svítí sluníčko a teploty se šplhají v létě velmi často i k 40 stupňům Celsia. Je třeba ale říct, že toto tvrzení rozhodně neplatí pro celé Španělsko. Podnebí v této zemí je závislé hlavně na tom, na jakém místě se momentálně člověk nachází. Španělsko je z pohledu krajiny a podnebí velmi rozmanité. Vnitrozemí se ve Španělsku vyznačuje podobnými teplotami jako ostatní vnitrozemské části Evropy. Kontinentální podnebí slibuje poměrně velké rozdíly mezi teplotami přes den a v noci. Roční úhrn srážek je poměrně nízký a pohybuje se konkrétně mezi 300 a 650 milimetry. Kontinentální zimy jsou poměrně chladné a průměrná teplota v tomto ročním období činí přibližně -1 stupeň Celsia. Zima je také typická poměrně silnými větry a vysokou vlhkostí vzduchu. Děje se tak paradoxně i přesto, že srážek nespadne mnoho. Za úplně nejchladnější oblast je považováno severní podhůří Iberského pohoří. Mrazy jsou tady v zimě skoro na denním pořádku. Kontinentální léta jsou velmi příjemná a také bez mraků. Denní teploty v tomto pásmu se pohybují kolem 21 stupňů Celsia, přičemž v noci klesají průměrně na 7 až 10 stupňů.

Středomořským podnebím se vyznačuje zejména východní pobřeží a jižní část Španělska. Pás, v němž se nachází středomořské podnebí, leží přibližně od Andaluské nížiny až k Pyrenejskému pohoří. V zimě jsou tady srážky nízké a relativně nepravidelné a v létě logicky teploty v tomto pásmu převyšují teploty kontinentální části Španělska. Ostatně hlavně z tohoto důvodu je pobřeží tak hojně navštěvováno. Vydají- li se sem turisté v zimě, tak se setkají s teplotami kolem 10 až 13 stupňů. Právě v zimě se ve Španělsku nachází nejméně turistů, jelikož zmíněné teploty nejsou k objevování krás Španělska úplně ideální. V letních měsících se teploty v pobřežních oblastech pohybují kolem 31 stupňů Celsia a mnohdy se vyšplhají i výše. V období sezony, tedy v červenci a srpnu bývá moře velmi teplé. Podnebí ve Středomoří je ovlivňováno větrem leveche, který vane z jihovýchodní a východní strany a větrem levante, který je chladnější a vane taktéž z východu.

Velmi příjemným obdobím k návštěvě Španělska je také jaro. Pokud sem turisté přijedou začátkem června, tedy před sezonou, setkají se se zajímavými cenami a krásnou rozkvetlou flórou. Na podzim se dá ve Španělsku také ještě koupat, nicméně dny se krátí a mnohé služby již také nejsou k dispozici. Prohlédněte si aktuální počasí Španělsko.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.52 CZK

USDUSD = 21.74 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist