Doprava po Španělsku

Dopravní možnosti skýtá Španělsko opravdu velké. Přepravit se z jedné lokality do druhé mohou turisté na území Španělska pomocí hned několika dopravních prostředků. Velké možnosti nabízí španělská železniční síť. Ta pokrývá celkem 14 310 kilometrů. Centrem železnic se stal Madrid. Právě z hlavního města vycházejí veškeré tratě, které jsou na území Španělska vybudovány. Využít mohou lidé hned několika různých typů vlaků. Na velké vzdálenosti jezdí vlaky označené jako Largos recorridos a na menší vzdálenosti vyjíždějí Cecanías. Známé jsou také rychlovlaky AVE, které pendlují mezi Sevillou a Madridem. Vlakovou dopravu provozuje společnost RENFE. Z dalších typů vlaků je třeba zmínit ještě třeba rychlovlaky Laris, Altaria anebo Euromed.

Autobusová síť je ve Španělsku velmi rozvinutá a na rozdíl od vlaků autobusy jezdí i na ostrovech. Velká města spojují dálkové linky. Všechny informace o jednotlivých spojích lze zjistit na nádražích anebo na internetových stránkách společností provozujících tyto linky. Autobusy jsou velmi pohodlné a také klimatizované. Regionální autobusy klimatizované nejsou, nicméně z pohledu pohodlné jízdy vyhovují. Autobusy vyjdou levněji než vlaky.

Velmi vyhledávaným dopravním prostředkem se také stala letadla. Ve Španělsku se nachází celkem 48 letišť, která propojují jak velká města navzájem, tak i jednotlivé španělské ostrovy. Pravděpodobně nejpohodlnější cestování představují automobily.

Pokud chtějí turisté cestovat automobilem po vlastní ose, měli by brát v potaz, že cestování po dálnicích je třeba platit. Celá silniční síť pokrývá na území Španělska celkem zhruba 665 000 kilometrů. Maximální povolená rychlost na dálnicích je 120 kilometrů v hodině a na silnicích rychlostních 100 kilometrů za hodinu. Na vedlejších silnicích se smí jezdit 90 kilometrů za hodinu. V obci je třeba dodržovat maximální povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině. Za nedodržení nejvyšší povolené rychlosti se platí poměrně tučné pokuty. Na území kontinentálního Španělska a ostrovů se nachází velké množství půjčoven automobilů. Ty jsou označovány jako alquiler de coches anebo klasicky Rent a Car. Levněji rozhodně vyjdou půjčovny mezinárodní. K půjčení automobilu je třeba dosáhnout věku 21 let a řidičské oprávnění, které má jeho držitel minimálně po dobu dvou let. Ve velkých metropolích se dá cestovat také prostřednictvím metra či taxíků.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.52 CZK

USDUSD = 21.74 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist