Praktické informace

Lékařské ošetření ve Španělsku je dostupné na celém jeho území a lze zde najít hned několik různých zdravotnických zařízení. Při zdravotních problémech jdou turisté buď do ambulancí, zdravotnických center, poradenských center anebo do nemocnic. K ošetření je nutné mít o sebe evropský průkaz o zdravotním pojištění. Spoluúčast na různých zdravotnických výkonech je ve Španělsku poměrně vysoká. Výše spoluúčasti se pohybuje i kolem 40 procent. Lékárny jsou ve Španělsku označeny jako farmacias a poznáte je podle zeleného kříže. Standardní otvírací doba lékáren se pohybuje od 9 hodin do 13 hodin a odpoledne od 16 do 19 hodin. V každém větším turistickém centru funguje ovšem jedna lékárna non-stop.

Ve Španělsku se platí eury. Peníze lze vyměnit na několika místech. Nejvýhodnější se v tomto ohledu jeví banky. V hotelech jsou kurzy z pohledu turisty mnohem méně příznivé. Všechny platební karty jsou ve většině větších obchodů přijímány bez problémů. Ve směnárnách nepřijímají cestovní šeky. Bankomaty lze ve Španělsku najít téměř na každém kroku. Na ostrovech je jejich výskyt možná o něco menší, nicméně ji tak není problém bankomat najít. Možnosti nakupování jsou ve Španělsku velké, je třeba si ale dát pozor zejména na to, že Španělé od 14 do 17 hodin drží svou tradiční siestu. Obchody se suvenýry jsou ovšem mnohdy otevřeny nepřetržitě, lákají všemožnými slevami a často mají otevřeno i v neděli. Mezi nejnakupovanější suvenýry patří španělské víno, olivový olej anebo keramika. V letoviscích se povětšinou také konají trhy s ovocem a zeleninou. Je rozhodně lepší nakupovat tady, jelikož v supermarketech takto čerství zboží nenajdete.

Voda tekoucí z kohoutků je ve Španělsku pitná, a to jak v jeho kontinentální části, tak i na ostrovech. Pokud se ale turisté ubytují v nějakých menších hotelech anebo levnějších ubytovnách, je lepší koupit si raději vodu balenou. Další informace souvisí s opalováním na pláži a následným koupáním v moři. střídání horkého vzduchu a studené vody působí na Středoevropana mnohdy nepříliš dobře a může vyvolat žaludeční potíže. Poštovní známky jsou označovány ve španělštině jako sellos a koupit se dají logicky na každé poště, novinových stáncích a také hotelových recepcích. V restauracích je třeba dát spropitné, které se pohybuje mezi 5 až 10 procenty z celkové ceny konkrétního pokrmu. Spropitné se také dává i ve vozidlech taxislužby. Všechny informace o různých památkách získáte v kancelářích s názvem Oficina de Información Turística.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.52 CZK

USDUSD = 21.74 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist